hash
Uživatel: nepřihlášen
Bill Gates odchází - zamáčkněme slzy
téma
Dnes v noci oznámilo představenstvo společnosti Microsoft, že Bill Gates s okamžitou platností odchází z některých funkcí. Tento trend bude pokračovat a za půl roku by Gates neměl mít se společností Microsoft prakticky nic společného.

Ještě před pár lety jsme slyšeli z úst tohoto prý softwarového génia, že plně postačí 640KB paměti pro všechny potřebné funkce počítače. No, přidali jsme pár nul a místo Windows máme třeba nějaký Unixový systém a ono to skutečně funguje. Dalšími excesy, kterými se tento asi nejvíce nenáviděný softwarový architekt může pochlubit třeba byly známé autentické záběry z prezentací té či oné verze operačního systému Windows. Jako třešnička na dortu pak působí rozdělení programových souborů ve Windows Vista X64, kde pod názvem "Program Files" nenalezneme programové soubory, ale podporu pro 64-bitové aplikace.

Ale abychom Billa jen nekritizovali, musíme mu přiznat i mnoho úspěchů. Povedla se mu asi nejvýnosnější krádež v historii, když se svými kolegy, ještě jako jablíčkový developer, vykradl grafické rozhraní Applu a postavil na něm nadstavbu operačního systému DOS (mimochodem také ne jeho vlastní dílo) pod názvem Windows. Dnes danou část společnosti Apple mimochodem z velké části vlastní. Ale teď vážně: Microsoft skutečně umí dělat líbivé a funkční programy. Technologie poprvé užité třeba v aplikacích Microsoft Word a nebo Microsoft Access, se díky snaživosti a dopracování jiných firem a autorů dnes staly standardem. Co na tom, že architektonicky nemají s původním záměrem co společného. A v neposlední řadě - a to musí přiznat i řada linuxářů - Microsoft Windows má naprosto nepřekonatelný aplikační design, vše ostatní (bohužel včetně jinak skvělých projektů jako je Open Office a nebo Mozilla a Thunderbird), jsou jen slabé a mnohdy v oblasti GUI (Graphics user interface) pokulhávající a nedořešené náhražky.

A teď se zdá, že Microsoft definitivně odzvonilo. Jak jinak si vysvětlit snahu Gatese se co nejvíce MS zbavit. S okamžitou platností dnes v noci odstoupil z několika svých funkcí, tou pro nás nejdůležitější asi je funkce softwarového a systémového architekta. V následujících měsících pak hodlá Microsoft zcela opustit. Bude formálně jen předsedou, nebo dokonce jen členem představenstva. Podle jeho slov se chce věnovat více charitě a svým nadacím. Hned po oznámení této informace se ale v různých diskusích objevily názory, že se jedná o další krok ukazující pomalu se potápějící kolos Microsoft spíše jako bárku bez záchranných člunů.

Ať už je to ale jak chce, tak musíme vyjádřit jedno skutečné přání: Kéž by charita šla Gatesovi lépe, než působení v oblasti softwaru.

Autor: Michal RadaPá 16.06.2006 17:22
Zpět na úvodní stranu
favicon Linuxsoft.cz
»3D rastrový obrázek v GIMPU
»Perl 5.24.0 a vše okolo
»LinuxDays: letos zase o kus větší
»Perl 5.22.0 a vše okolo
»LinuxDays 2014: desktop, server, vývoj a dobré kafe
»C++ a garbage collector
favicon Root.cz
favicon LUPA.cz
favicon reboot.cz
favicon iDNES
»Trump ohlásil nové sankce proti KLDR, zapojit se má i Čína
»V Izraeli čím dál častěji útočí vlci. Jdou hlavně po malých dětech
»Hurikán Maria má osmnáct obětí, dorazil k Dominikánské republice
»Podnikatel nabízí ženám v Rakousku proplacení pokuty za nošení burky
»Britské pohostinství v krizi. Kvůli brexitu zažívá odliv pracovní síly
»Ve Vagonu začala sláva mnoha kapel. Dnes na místě klubu jezdí autobusy
favicon Žive.cz
favicon Měšec.cz

Systém byl vytvořen firmou Blackmouse. Znaková sada stránek UTF-8.