hash
Uživatel: nepřihlášen
Pět věcí, které by se měl Linux učit od pana M$.
téma
V těchto dnech vyšel článek na linux-watch.com, zamyšlení o tom co by si Linux mohl vzít z M$ Windows a proč. Na základě diskuze na serveru Root.cz, jsem se rozhodl tuto úvahu rozvést, ujasnit, obohatit o vlastní názory, pramenící z nevelkých, za to však jednotných zkušeností.
1. MSDN

Neznám tuto šílenost nijak extra důkladně. V podstatě jsem tam hledal jen nějaké věci k rozhraní M$ Office a pak pár low-endových věcí jako jsou vlákna, čas atd. A musím říci že tyto věci tam většinou opravdu jsou. To jak se hledají a jak je ta dokumentace úžasně provázána odkazy - to je věc jiná. Hledáním člověk stráví o dost víc času, než u některých dokumentací v Linuxu. Nicméně někdy se stane, že člověk v manuálových stránkách nenajde přesně co potřebuje a musí se juknout do kódu. Či manuálové stránky neexistuji, nebo naopak neexistují webové alternativy, pěkně pro-linkované. To je bohužel dáno tím, že systém jako celek je složeninou mnoha aplikací a prostředí, které nemají jednotného vývojáře a tím pádem ani jednotnou dokumentaci. Mě osobně to nevadí, ale pokud se díváme na vývojáře, který napsal už pár programů pro Win32 prostředí, a má nyní za úkol napsat aplikaci pro Linux, čeká ho pár nemilých překvapení.

K některým se dostanu až později, nicméně ohledně MSDN jsem v tomto směru měl myslím celkem dost jednoduší situaci, pokud jsem o win32 platformě věděl málo a i přes to jsem pro ní něco programoval. Ano MSDN je ukrutné prostředí, ve kterém něco najít je šílenost, ale jde to!

Řešením této situace je dle mého názoru jednotná dokumentace. Stav některých projektů (a dle mého názoru počet rozhodně roste) je takový , že udržují dokumentaci v nějaké hezké XML formě. Z té se pak generují HTML stránky, MAN stránky, PDF či PS a jiné. Tato situace přináší zpřehlednění pro zažínajícího uživatele, který na takovou rozmanitost není zvyklý.


2. Jednotný interface

Zde jde o jedno z překvapení, které čeká nejen uživatele, ale i programátora. Takový programátor najednou neřeší jen aplikaci jako takovou, ale i grafické rozhraní, které využije. A ruku na srdce, kdo z programátoru GUI aplikací pro OS Linux, neřešil otázku GUI rozhraní ? Nemáme tu jen QT a GTK+ potažmo Gtkmm, ale i wxWindow nebo Motif!

Každé rozhraní je nějak specifické, každé rozhraní řeší některé grafické prvky jinak, velké rozdíly jsou třeba v dialozích, multiplatformnosti tisku a v tabulkách. Co víc, takový programátor by se měl uhnízdit u jednoho grafického rozhraní a to využívat i na dále. Ne vždy je dost času a prostředků na testování takových rozhraní v "laboratorních" podmínkách nebo snad i u uživatelů.

A uživatel? Vedle obrovské války KDE vs. GNOME, tu je také funkčnost těchto prostředí provázaně. Tedy, stane se, že v GNOME je třeba spustit aplikaci napsanou v QT (KDE), nebo naopak v KDE je třeba pustit aplikaci napsanou v GTK+ (GNOME). Nebo se uživatel rozhodne změnit prostředí, ale nechce přijít o ty příšerné ikonky na ploše.

Bez ohledu na to, co je vhodné, nebo nevhodné, co je správné a co se dělat prostě nemá i když to jde, je to situace, která se musí řešit. Naštěstí některé hlavy se dali dohromady a řekly si, že udělají nějaké společné rozhraní, společné dohody, společné chování (alespoň ze strany uživatele). A i když se někomu Drag & Drop nelíbí, začíná opravdu fungovat i napříč těmito rozhraními. Nastavení desktopu je na jednom místě, takže Vám pracovní plocha zůstane atd. A jednotného vzhledu lze v některých případech docílit zvláštních grafických vzhledů, které si berou nastavení z konkurenčního prostředí. Tedy vše co pustíte v KDE bude vypadat schodně (vzhled) s tím co pustíte v GNOME, či naopak. Jsou to zásadní kroky nejen pro uživatele ale i pro programátory, kteří se na začátku musí rozhodnout co svému uživateli podstrčí.


3. Jednotný formát

Ano hurá máme ODF (Open Document Format). Toto ale trvalo co ? :) Ano některé věci se dali dělat rozumně a funkčně i před tím, ale teď to snad půjde ještě lépe. Přeci jen tabulky, které bez problémů otevřete ve všech tabulkových programech, neboť formát je otevřený a rozšířený, to jsme snad chtěli ! A co teprve prezentace, řeknu Vám, to je ale masakr když hledáte rozumnou alternativu k MS Office. A OpenOffice.org nemusí být vždy to pravé ořechové, přeci jen, je to takový velký moloch :)

Tak či tak, skupina otevřených formátů pro ukládání textu, tabulek a prezentací tu je, ale než se stane opravdovým standardem, bude to ještě trvat. Dokument bude muset projít absolutním mediálním provařením. Bude ho také nutné protlačit do stavu, aby ho autoři programů uváděli na první místo. Neboť takový Franta uživatel nehledá formát dokumentu, do kterého chce svůj dokument uložit!


4. Marketing

V tomto bodě se autor Steven J. Vaughan-Nichols rozepsal hodně o reklamě. Situace se má tak, že je to pravda. Otázkou ale je, kdo chce rozšířit Linux mezi běžné uživatele. Přeci jen, stojí nám za to ti tupí a líní uživatelé, kteří se neobtěžují přečíst si dialogové okno, které odklikávají, natožpak aby si přečetli instalační příručku ? Odpovědí je mnoho, někomu ano, někomu ne :) Stav je ale takový, že nejde o samotné jádro systému, ale o konkrétní distribuce a konkrétní aplikace. A já si opravdu nemyslím, že Běžný Franta Uživatel ublíží svým otázkám Linuxovému kernelu. Svoboda je dost mizerné uspořádání v politice, natož pak v oblasti softwaru. Je tedy na každém jedinci, znalého problematiky, jak se postaví k nováčkovi, který píše totální blbost do konference. Sou mezi námi tací, kteří ho odmítnou, a tací, kteří mu prostě pomohou.

Ovšem support o kterém tu mluvím je pouze jedno zrnku písku v celém marketingu. Na škole nás učily mnoho krásných věcí o reklamě, o výrobním procesu o nákladech a výnosech, o prodejnosti a o úspěšnosti na trhu. Faktem je, že Linux je na trhu značkou, je na trhu technologii, je na trhu alternativou, prostě je produktem, který konkuruje. Ať už jde o komerční nebo nekomerční pohled, je to tak. V tomto směru, by se měla komunita a asi především ta komerční držet pospolu. Neboť v jednotě je síla, a síla pana M$ je obrovská.

Reklama je důležitým prvkem úspěšnosti nějakého produktu. Ano reklamou je i to, že o Linuxu povím svému kolegovi v práci, nebo svému spolužákovi. Ale velcí hráči, i běžní uživatelé potřebují vidět, že to co chtějí použít k práci, na hraní nebo jen na surfování po netu, je tak silné, že to má i reklamu. Neboť ta je velkým pohonem, který lidi přesvědčuje o kvalitnosti, o lepších vlastnostech, o výjimečnosti produktu. Krásným až extrémním případem je otázka, která mě byla položena při maturitě z marketingu. Proč česká automobilka má své reklamy na všech možných hokejových stadionech a to i tam, kde je velmi dobře známa. Ano jde o extrém, ale zkuste se nad touto otázkou zamyslet.


5. OEM Support

Další bod, který se občas stane zkutečností. Ano občas se dočteme o té a té firmě, které dodává nějaké počítače s předinstalovaným Linuxem, a dokonce to občas není jen odklikaná instalace, ale opravdu alespoň malinko odladěná verze, určená pro ten konkrétní hardware. Ovšem zde jsou na řadě opět velcí hráči, kterým se musí vyplatit zaplatit techniky. Ti tuto instalaci připraví a budou vyset na nějakém telefonu a mailu, který budou velmi aktivně využívat jejich zákazníci. Ovšem je z celku logické, že toto se stane až v případě že Linux jako produkt ať už bude zabalený v jakékoliv distribuci, bude prostě žádaným zbožím.


Závěr

Sečteno a podtrženo, konstruktivní kritika může přinést ovoce. Je to ale o naslouchání a o zamyšlení, ne jen o věčných válkách v diskuzích, kde se častěji začne slovíčkařit místo nějaké rozumné debaty. Neříkejme si co jak děláme lépe než ti druzí, zkusme najít společnou řeč a pokud chceme, spojme naše cíle, aby i uživatelé, kteří nám jednoho dne mohou pomoci, ochutnali kvalitu operačního systému tak, jak jí známe my. Zkusme vytvořit podmínky pro programátory, které potřebujeme ještě více, aby psali aplikace pro své uživatele a v lepším případě, otevřeně pro Všechny.

Autor: Ondřej TůmaÚt 25.07.2006 10:57
Odkazy v textu:
http://www.linux-watch.com/news/NS5991301042.html
http://www.root.cz/zpravicky/pet-veci-ktere-by-se-mel-linux-ucit-od-microsoftu/
Zpět na úvodní stranu
favicon Linuxsoft.cz
»3D rastrový obrázek v GIMPU
»Perl 5.24.0 a vše okolo
»LinuxDays: letos zase o kus větší
»Perl 5.22.0 a vše okolo
»LinuxDays 2014: desktop, server, vývoj a dobré kafe
»C++ a garbage collector
favicon Root.cz
favicon LUPA.cz
favicon reboot.cz
favicon iDNES
»Trump ohlásil nové sankce proti KLDR, zapojit se má i Čína
»V Izraeli čím dál častěji útočí vlci. Jdou hlavně po malých dětech
»Hurikán Maria má osmnáct obětí, dorazil k Dominikánské republice
»Podnikatel nabízí ženám v Rakousku proplacení pokuty za nošení burky
»Britské pohostinství v krizi. Kvůli brexitu zažívá odliv pracovní síly
»Ve Vagonu začala sláva mnoha kapel. Dnes na místě klubu jezdí autobusy
favicon Žive.cz
favicon Měšec.cz

Systém byl vytvořen firmou Blackmouse. Znaková sada stránek UTF-8.