hash
Uživatel: nepřihlášen
Hallow-even
téma
Jela jsem z Prahy domů. Poměrně dost unavená s novinami v ruce jsem na Masarykově nádraží našla svůj vlak a vědoma si toho, že těsně před Libeňským nádražím poslední vagon se změní v první, neboť přímá cesta z Masarykova na Vysočanské nádraží neexistuje, vstoupila jsem hned do toho posledního vagonu.

Nic moc jsem se nerozhlížela, našla jsem si volné místo, všechna čtyři sedadla, sundala si kabát - na to, že bylo posledního října bylo sice docela teplo, ale bez kabátu to venku opravdu nešlo - a sedla jsem si zatím proti směru jízdy. Když jsem zkontrolovala čas, pohledem na nástupiště se znovu přesvědčila, že sedím ve správném vlaku, vzala jsem noviny a začetla se, co že nám to naši milí politici zase připravili za překvapení. Bylo odpoledne, kdybych byla spisovatel, napsala bych "brzké" odpoledne, ale sluníčko se schovávalo do mlžných oparů. Vlastně z nich od rána ani moc nevylezlo, jen sem tam prorazilo smogový příkrov, kterého se Praha, zdá se, zbavit ani neumí. Byl to přesně ten vlak, který veze jenom studenty z kratšího vyučování a důchodce z dopoledního výletu do Prahy. Měla jsem před sebou necelou hodinku, než vlak dojede k našemu úžasnému nástupišti, s úžasnými čekárničkami, které nejsou k ničemu. V létě propalovalo sluníčko skrz sklo a teď na podzim a v zimě se vítr honil mezi skleněnými deskami, záměrně se nedotýkajícími a pršelo dovnitř, kudy to jen šlo. Nicméně jsou úžasné.

Aby nebyly, vždyť to všechno stálo neskutečných deset milionů korun. A to je ta úžasná zastávka vybudovaná po mnoha peripetiích od loňska. Přitom první přání, udělat zastávku zapsalo obecní zastupitelstvo 5. 12. 1909! Od té doby se střídavě dělal násep tu i onde, až vyhrála sousední obec - skutečně podplatila c.k. dráhy a my tím pádem, až do loňska, jsme chodili na vlak přes les k nim.

Noviny ve vlaku mohu číst velmi sporadicky. Jednak nemám ráda, když mě někdo ohrožuje roztaženými pažemi a tudíž to nedělám ani já a také, jsouc už v určitých letech, mám zkrátka na to čtení někdy krátké ruce.

Vlak se pomalu rozjel; před nádražím v Libni zastavil; někde přecvakali kompetence, aby řídit mohl člověk na druhé straně vlaku - ale asi tam byl od začátku, protože jsem si nikdy nevšimla, že by přecházel z jedné strany na druhou a rozjeli jsme se opačným směrem.

A v tom jsem uslyšela za sebou ten hlas: "Nemám rád Halloween!" Mluvil mi z duše. Já taky ne. My máme přece svátek Všech svatých a pak Památku zemřelých - Dušičky. "Máte pravdu, je to opravdu hloupost!" Odpovídal mu spolucestující. Ten první hlubší zdál se být vážně rozlobený, pokračoval: "Kdybychom se byli více snažili, nemuselo k tomuhle dojít."

"Jak to myslíte?"
"Nic jsme pro to neudělali!"
"Vždyť nás to ani nenapadlo. Jak jsme tomuhle mohli zabránit?"

Myslela jsem si, že mají pravdu. Asi nějací sousedé, kteří mají úplně jiné starosti a kterým bylo úplně jedno, co se děje v Americe. A teď jsou otrávení stejně jako já, že k nám vtrhly zámořské nesmysly a vnucují se nám stejně, jako nám ještě před několika lety byly vnucovány nesmysly asijské. Jedno jako druhé. A my tady uprostřed Evropy, s historií a kulturou tak bohatou, vstřebáváme další a další vlivy a po čtyřicetileté nadvládě tupců snáze zapomínáme na naše původní zvyky, obyčeje a nakonec i svátky.

Odložila jsem noviny a koukala z okénka.

"Jen by mě zajímalo, kde vzali tolik peněz."
"Asi jim někdo půjčil, někdo z Lysý .... možná "
"Nejmenujte! Víte, co by se pak stalo."
"Zatrápenej Halloween!"
"Buďte rád, že jsme tentokrát nemuseli až do Vídně."

Nebyla jsem si jistá, že jim dobře rozumím. Ono se poslouchat nemá a ani jsem to neměla v úmyslu, jenže moji spolucestující mluvili tak hlasitě, že se to nedalo přeslechnout.

Přišel průvodčí. Přeškrtl moji jízdenku a pokračoval v cestě dál vlakem. Lidí za mnou si nevšiml. Nejspíš to budou železničáři, to by dávala smysl i ta cesta do Vídně. Myšlenky se mi potulovaly po všech těch Halloweenech a Santa Clausech a podobných importovaných znamenitostech. Přitom podle Concise Family Dictionary - což je anglický výkladový slovník -"Hallow-even", je skutečně jen slavení svátku Všech svatých v předvečer. Z evropského kontextu opravdu nic neobvyklého. Neobvyklé spíš je, co to má co společného s dýněmi, duchy a strašidly.

"Kolik si myslíte, že jim dali?"

"Určitě víc než my."
"A myslíte, že jsou na tom líp než my? Možná hůř, oni zaplatili víc ..."
"A připravená výzdoba .... nemám rád Halloween!"

A oba muži, dle hlasů soudě, dál na střídačku brblali, jak nemají rádi Halloween a jak jsou rádi, že už bude za námi a všechno zmizí.

"Vždyť víte, že tu nebudeme jezdit věčně. No každý už má naštěstí někdy dosloužíno."
"Ale řeknu vám, kdyby se to s tou zastávkou nepovedlo, další Halloween bych vážně už nevydržel!"

To monotónní nesouhlasení se svátkem z britských ostrovů, který se k nám dostal přes Ameriku, už vážně šlo i trochu na nervy. Nejspíš stejně, jako samotná importovaná blbnutí kolem vydlabaných dýní. Kdyby alespoň nemluvili tak hlasitě. Ale i když jsem znovu vzala noviny do ruky, pro ty hlasy jsem se nemohla soustředit. Kromě toho začalo být ve vlaku chladno, asi je rozbité topení - celkem běžný úkaz v našich vlacích. Topení zásadně hřeje přes léto, ale v zimě stávkuje. A to ještě není taková zima. Ještě štěstí, že už příští zastávku vystupuji. Tamhle je statek Obora; vstávám si pro kabát.

"Nic nesmíme zapomenout." Slyšela jsem důrazné, když jsem vstávajíc se natahovala pro kabát . . . . ale za mnou nikdo nebyl! V celém vagoně jsem byla sama! S rukou v jednom rukávu a kabelkou přes rameno jsem vystřelila na chodbičku. Noviny jsem nechala ležet na sedačce . . . vlak začal brzdit. Jak se otevíraly dveře, ovál mě proud ledového vzduchu. . . . A já ještě zaslechla vzdalující se: "Nemám rád Halloween!"

JÁ TAKY NE !!!

Autor: Terezie TůmováNe 29.10.2006 17:00
Zpět na úvodní stranu
favicon Linuxsoft.cz
»3D rastrový obrázek v GIMPU
»Perl 5.24.0 a vše okolo
»LinuxDays: letos zase o kus větší
»Perl 5.22.0 a vše okolo
»LinuxDays 2014: desktop, server, vývoj a dobré kafe
»C++ a garbage collector
favicon Root.cz
favicon LUPA.cz
favicon reboot.cz
favicon iDNES
»Trump ohlásil nové sankce proti KLDR, zapojit se má i Čína
»V Izraeli čím dál častěji útočí vlci. Jdou hlavně po malých dětech
»Hurikán Maria má osmnáct obětí, dorazil k Dominikánské republice
»Podnikatel nabízí ženám v Rakousku proplacení pokuty za nošení burky
»Britské pohostinství v krizi. Kvůli brexitu zažívá odliv pracovní síly
»Ve Vagonu začala sláva mnoha kapel. Dnes na místě klubu jezdí autobusy
favicon Žive.cz
favicon Měšec.cz

Systém byl vytvořen firmou Blackmouse. Znaková sada stránek UTF-8.