hash
Uživatel: nepřihlášen
Internet všem, všichni na internet
téma
Již několik let se v Praze nahlas mluví o možnosti zbudování WiFi pokrytí města, tak aby internet byl dostupný všem a to zdarma. Prvotní myšlenkou je aby obyvatelé Prahy místo stání ve frontách na úřadu podání řešili v teple svého domova. S tím se nedá než souhlasit. Problémem zůstává odpor soukromích firem poskytujících internet ať už stejnou, nebo odlišnou technologií.

V některých městských obvodech již, nezávisle na uvažovaném projektu ePraha, zbudovali svou vlastní síť. Jedná se o Prahu 5, 8 a 13. Téměř každý obyvatel těchto obvodů má tedy možnost využívat připojení s omezenou rychlostí zdarma.

WiFi připojení je již provozováno radnicemi mnoha amerických i evropských měst. Dle mého názoru ideálním řešením dofinancování provozu a uklidnění jednotlivých poskytovatelů na území města by byl příklad z americké Filadelfie kde síť provozuje firma která kapacitu sítě poskytuje jednotlivým operátorům. Tedy pokud by se podařilo nastavit systém tak, že pro komunikaci s vybranými servery (typicky magistrát, státní správa …) by byla komunikace používána zdarma a v případě zájmu by si obyvatel od jednoho z možných operátorů vybral tarif s parametry plnohodnotného širokopásmového použití.

Jako naprostá hudba budoucnosti zní příklad Bruselu kde 64 kbps je zdarma a připojení 4Mbps linkou vyjde na 20 euro (cca 560 Kč), či dokonce příklad Kolína nad Rýnem kde tamější firma pracuje na rozvodech optických kabelů ke každému domu. Stejný princip si u stejné firmy (NetCologne) objednala i berlínská radnice. Rakouská Vídeň počítá s optickým připojením 960 tisíc domácností a 70 tisíc firem (v pilotním projektu 50 tisíc domácností) a to neuvěřitelnou rychlostí 1 GIGABIT ZA VTEŘINU !!!!!!

Na české poměry to zní stále jako Sci-Fi, ale příklad Prahy možná časem budou následovat další města a doufejme, že přečtení tohoto článku za pár let vyvolá jen shovívavý úsměv na tváři (jako tomu v současnosti vzbudí přečtení novinek na trhu v pět let starém časopise)

V článku byli použity informace z článku Všichni a zadarmo, který vyšel 30.10.2006 v ekonomickém časopisu Euro, str. 72, autor ONDŘEJ HERGESELLA

Autor: gizmoČt 2.11.2006 21:09
Zpět na úvodní stranu
favicon Linuxsoft.cz
»3D rastrový obrázek v GIMPU
»Perl 5.24.0 a vše okolo
»LinuxDays: letos zase o kus větší
»Perl 5.22.0 a vše okolo
»LinuxDays 2014: desktop, server, vývoj a dobré kafe
»C++ a garbage collector
favicon Root.cz
favicon LUPA.cz
favicon reboot.cz
favicon iDNES
»Trump ohlásil nové sankce proti KLDR, zapojit se má i Čína
»V Izraeli čím dál častěji útočí vlci. Jdou hlavně po malých dětech
»Hurikán Maria má osmnáct obětí, dorazil k Dominikánské republice
»Podnikatel nabízí ženám v Rakousku proplacení pokuty za nošení burky
»Britské pohostinství v krizi. Kvůli brexitu zažívá odliv pracovní síly
»Ve Vagonu začala sláva mnoha kapel. Dnes na místě klubu jezdí autobusy
favicon Žive.cz
favicon Měšec.cz

Systém byl vytvořen firmou Blackmouse. Znaková sada stránek UTF-8.