hash
Uživatel: nepřihlášen
ISSS 2007: Konference na které se ukazuje, že když se chce, tak to jde
téma
Tak jsme se zase všichni sešli v Hradci Králové na konferenci ISSS - Internet ve státní správě a samosprávě, která měla letos svůj jubilejní 10. ročník.

Přiznám se, že jsem to čekal horší. Že Langerteam využije této příležitosti a začne hřímat o nutnosti internetové a informační revoluce, to bylo nasnadě. Ale kupodivu sám Langer prohlásil, že je třeba "navázat na tu dobrou velkou práci, která již byla udělána", tedy snad proto, že na konferenci zase nebylo tak moc novinářů, opustil svůj obvyklý postoj "nikdo jinej to kromě mě neumí". To je mu třeba přiznat ke cti.


Jeho pravá ruka náměstek Zajíček se pak snažil seč mohl obhájit nesmyslný a kontraproduktivní postup Ministerstva vnitra - tedy nejdříve něco postavíme a pak teprve budeme přemýšlet, k čemu nám to bude a co s tím dál. Opět se ukázalo, že ODS ve vládních kruzích nemá ani to nejmenší ponětí o tom, jak se skutečně dělá politika a hlavně naprosto nic neví o samosprávách, což vzhledem k volebnímu výsledku při volbách do zastupitelstev měst a obcí docela překvapí. Ale na druhou stranu, jen to ukazuje, že vládní ODS nekomunikuje s komunální ODS a mnohdy si komunální politiku plete s komunálním odpadem. Celý den se zástupci měst a samosprávy snažili nenápadně přesvědčit náměstka Zajíčka, že na to jde trochu špatně. No zajíček nepochopil a držel se stále své jamky - tedy EGA a registry. O tom, že jím a Langerem slavně teď objevené registry mimochodem na samosprávách fungují naprosto běžně už od doby základů informatizace chodu úřadů a o tom, že s první myšlenkou informačních registrů přišla právě ČSSD, o tom jaksi pomlčel. No asi na to chudáci upracovaní trochu zapomněli. Což se jim stává v této oblasti dost často. Tak třeba jaksi "zapomněli", že když se bude něco takového jako jsou registry budovat, že by to taky někdo měl řídit. Nebo stejně zapomněli, že udělat bezzubý zákon o elektronizaci ve veřejné správě je vlastně zbytečné, neboť s doprovodnými změnami více než 50 dalších zákonů (včetně zákona o advokacii, správního řádu, ale třeba i obchodního zákoníku) jaksi nemá cenu.


A jako taková třešnička na dortu je vyjádření náměstka Zajíčka, že nejdřív je nutné to vytvořit a pak teprve přemýšlet. Vůbec jsme měli se zajíci obecně tak trochu problémy. Zajíček Tom (poslanec) zase obvinil ČSSD, že za vzniklou situaci vlastně může a jaksi přitom zapomněl, že existují nějací lidovci a nějaká Unie svobody.


Ale abych jen nekritizoval a nerýpal: V Hradci se to tradičně povedlo. Až na nutný ministerský populismus typu "my vám ukážeme jak se to má dělat, páč na to máme patentovaný hlavičky" to byla úžasná konference. Mě osobně zarazil hlavně fakt, že přes 60% webových stránek hlavně menších obcí vytvářejí ženy a dívky. Pánové, a pak že ženský neuměj počítač ani zapnout. To je sice možná pravda, ale na druhou stranu když už jim někdo ten počítač zapne a spustí ten editor, tak naše něžné pohlaví umí skutečně pěkné a fungující stránky (berte jako vtip, já tohle vážně oceňuju). Daleko méně mne potěšil fakt, že obce naprosto ignorují zákony a vyhlášky, které ukládají jaká data, v jakém rozsahu a jakým způsobem musí na internetu zveřejňovat. Celou situaci dokládá nejlépe fakt, že finalisté soutěže Zlatý erb, která je tradiční součástí ISSS, v některých případech naplňují tyto povinnosti z pouhých 10% - a to jsem se neuklepl, ta nula tam skutečně není. Jaké to asi musí být komplexně? Místo proklamativních hesel a věčného hřímání na bývalou vládu by pan Langer měl dělat právě takové průzkumy, aby se ukázalo, co pro občany k dispozici je a co by být mělo.


Konference ISSS ukázala, že to jde, když se chce. Jen je otázka kdo a s jakými nápady to dělá. Je dost smutné, že se k informatizaci přistupuje prakticky bez koncepce a právě na takovýchto konferencích by to mělo vypadat úplně opačně. Vláda by neměla obcím říkat, co bude. Měla by obcím naslouchat co ony potřebují. Ale to je asi zatím podobná SF, jako fungující a dobře zabezpečené registry a elektronická státní správa.


Fotogalerie Konference ISSS 2007 v Hradci Králové

Autor: Michal RadaČt 5.04.2007 10:26
Odkazy v textu:
http://www.isss.cz/
http://www.mvcr.cz/
http://www.ods.cz/
http://www.volby.cz/
http://www.isss.cz/
http://www.michalrada.estranky.cz/fotoalbum/akce-a-udalosti/20070402_isss2007
Zpět na úvodní stranu
favicon Linuxsoft.cz
»3D rastrový obrázek v GIMPU
»Perl 5.24.0 a vše okolo
»LinuxDays: letos zase o kus větší
»Perl 5.22.0 a vše okolo
»LinuxDays 2014: desktop, server, vývoj a dobré kafe
»C++ a garbage collector
favicon Root.cz
favicon LUPA.cz
favicon reboot.cz
favicon iDNES
»Trump ohlásil nové sankce proti KLDR, zapojit se má i Čína
»V Izraeli čím dál častěji útočí vlci. Jdou hlavně po malých dětech
»Hurikán Maria má osmnáct obětí, dorazil k Dominikánské republice
»Podnikatel nabízí ženám v Rakousku proplacení pokuty za nošení burky
»Britské pohostinství v krizi. Kvůli brexitu zažívá odliv pracovní síly
»Ve Vagonu začala sláva mnoha kapel. Dnes na místě klubu jezdí autobusy
favicon Žive.cz
favicon Měšec.cz

Systém byl vytvořen firmou Blackmouse. Znaková sada stránek UTF-8.