hash
Uživatel: nepřihlášen
Brzdy webových aplikací
téma
V poslední době se velmi často v různých článcích ale i diskuzích skloňují slovní spojení jako webová aplikace či on-line desktop. Faktem ale zůstává, že tyto aplikace byť jsou dnes nastartovány, mají problém se masově rozšířit. Zkusím se tedy zamyslet proč tomu tak je.
1) Použitelnost:

Vždy se stane, že práce s některým typem dat, je prostě rozumná na lokálním desktopu: video, grafika, programování, zvuk atd. je to z toho důvodu, že se pracuje s příliš velkým objemem dat, a v podstatě se ladí desktopy tak, aby zvládali vysoké nároky na rychlý přenos těchto dat mezi jednotlivými zařízeními. Ano mohou a často se používají některé serverové aplikace k dávkovému zpracování, pak ale nejde o klasickou webovou aplikaci, a nás se tedy netýká.


2) Internet:

I za předpokladu, že budu moct svá data mít uložená jinde, a bude existovat rozumná webová aplikace, která s konkretním typem dat bude umět dobře pracovat, budu závislý na dostupnosti internetu. To znamená že dokud se internet masivně nerozšíří a jeho cena neklesne na směšný poplatek, pokud se s ním nezačne počítat v každé domácnosti stejně jako s telefonem, nebo televizí (protože je schopen, tyto média nahradit), tak tyto aplikace nebudou nikdy na takové úrovni aby byly k použití, protože je nebude používat masa.


3) Bezpečnost:

Slovo bezpečnost je v tomto případě klíčové, nejde totiž jen o bezpečnost komunikace, která je v masovém měřítku opět v plenkách (jen posuďte sami, jak jsme na tom s digitálními podpisy), neboť uživatelé neumí rozeznat rozdíl mezi http a https. Jde ale i o bezpečnost dat které jsou uloženy. Až budou uživatelé dostatečně zvyklý vyžadovat a používat zabezpečené protokoly, tak jako zamykají svá auta, domy, byty, až budou používat digitální podpis stejně jako občanku či klíče od zmiňovaných objektů, pak nastane okamžik, kdy uživatelé budou připraveni používat takové aplikace. To ale souvisí i s ještě vyšším zabezpečením serverů. Neboť ty už pak nebudou hlídat jen v podstatě nějakou prezentaci, která se prostě znovu přehraje a hotovo. Na serverech se začnou čím dál více vyskytovat velmi citlivá data! Už dnes se tyto data mohou vyskytovat na serverech, jsou to třeba elektronické podpisy naimportované do webmailových klientů. A sami víte, co je hned mailujících lidech terčem útočníků a hackerů.


4) Důvěra

S bezpečností pak úzce souvisí důvěra. Neboť kdokoli, kdo je alespoň malinko paranoidní, prostě neuloží data někomu na server pokud nemusí. Tím spíše jaká-koli větší firma, si asi bude hlídat svá data sama, nebo od nějaké outsourcigové firmy, ale separátně, tak aby byly oddělené od ostatních firem, nebo dokonce od internetu vůbec. Intelektuální vlastnictví prostě je právní pojem, a má své místo v tomto světě a je tomu dobře.


5) Technologie

Ty jsou v některých případech i dostačující. Kolik z Vás má tak rychlý internet, aby zvládal ajaxem nebo i jinak non-stop posílat data k serveru a přijímat je z5 v běžné velikosti dnešních souborů ? Chceme přeci pracovat s obrázky, dokumenty a tabulkami, ve firmách mají tyto dokumenty i desítky megabajtů. Máme mnoho úžasných browserů, ale ty jsou ve skutečnosti líné a nic neumí ! Proč, protože pokud nešetříte s aktivním javascriptem na stránkách, browsery to prostě nestíhají. Nahrazujeme aplikace java applety, ty jsou ale čím dál větší a tak je opět nutná jejich neustálá redistribuce. V podstatě některé webové aplikace pracují na principu stažení java aplikace a pak komunikace přes http(s) protokol. Jde už spíš o tenkého klienta, a aplikaci na serveru, což v podstatě webové aplikace jsou. Pak ale musí být multiplatformní a skoro je lepší uvažovat o terminálových klientech než o webových aplikacích.


6) Standardy

Všechny zmiňované problémy, jsou maličkostí prosti standardům. Neboť pokud webové aplikace (rozuměj (X)HTML aplikace) nebudou mít svůj dodržovaný standard, nic nepůjde použít tak masivně. Svět internetu potřebuje už konečně další (X)HTML standard a cesta nevalidních XML stránek tedy HTML je prostě špatná. Internetová data musíme mít možnost dobře zpracovávat, indexovat, integrovat do různých zařízení. Neumím si ani představit, jak asi budou takové webové aplikace, které budou napsány nevalidním XML (neboť přesně o tom HTML je) pracovat. Vždyť pak mohou obsahovat tolik chyb, až bude aplikace nepoužitelná. Autoři nové verze HTML by měli umět přikládat váhu (teď programátorsky) Warningům stejně jako Errorům. Zároveň ale standard zpětně nekompatibilní se nikdy nemůže rozšířit.


7) Patenty

Patenty tomu celému dávají korunu. Neboť zde v tomto případě jsou absolutní zátěží a brzdou. Aby se cokoli rozšířilo masově a rychle, musí to být levné (pokud možno zadarmo), musí to být dostatečně rozumně integrovatelné, rychlé, funkční a prostě dostatečně kvalitní. Musí to být otevřené, nesmí se nikdo bát to použít, tedy musí to být bezpečné po všech i ekonomických stránkách. A toto patentované technologie jaksi neumožňují, naopak v tomto případě patenty ala RSS v IE a podobně jsou prostě absolutní brzdou.


8) Fanatismus

Jakékoli rozšíření je možné jen a pouze tehdy, pokud bude subjekt, který se má rozšířit oproštěn od fanatismu. Ten může projekt, technologii, princip, nápad jakkoli nastartovat, ale to je vše. Pokud je za ním schovaná parta lidí, kteří slepě obhajují produkt, a neslyší jakou-koli kritiku, natožpak konstruktivní nebo oprávněnou, protože jejich produkt je prostě dokonalý, není možné s ním rozumně masově pracovat. To se týká v podstatě většiny radikálních názorů, ano některé jsou více či méně pravdivé, ale nepoužitelné. Lidé kteří tyto názory prosazují, se musí naučit koukat dál, než je jejich pracovní stůl, nebo stůl kolegy, který s nimi názor sdílí. Musí si uvědomit, že ve výsledku, s takovým masovým projektem bude pracovat cela řada lidí a skupin lidí s různými názory i postavením. A velmi často se může stát, že jejich radikální až fanatický názor prostě není slučitelný s použitelností v prostředí někoho jiného. Tito lidé musí umět naslouchat ostatním, ne jen si notovat mezi sebou!


Shrnul sem podle mě některé důležité body, které zabraňují rozšíření webových aplikací. Dle mého názoru jsou některé body použitelné i na jiné projekty než jen on-line desktop. Je jen škoda, že si to tvůrci a manažeři těchto projektů neuvědomují. I přes to, však žijeme ve svobodném světe (pokud chceme) a ten nám dovoluje se svobodně rozhodovat.


Autor: Ondřej TůmaPo 9.04.2007 11:45
Zpět na úvodní stranu
favicon Linuxsoft.cz
»3D rastrový obrázek v GIMPU
»Perl 5.24.0 a vše okolo
»LinuxDays: letos zase o kus větší
»Perl 5.22.0 a vše okolo
»LinuxDays 2014: desktop, server, vývoj a dobré kafe
»C++ a garbage collector
favicon Root.cz
favicon LUPA.cz
favicon reboot.cz
favicon iDNES
»Trump ohlásil nové sankce proti KLDR, zapojit se má i Čína
»V Izraeli čím dál častěji útočí vlci. Jdou hlavně po malých dětech
»Hurikán Maria má osmnáct obětí, dorazil k Dominikánské republice
»Podnikatel nabízí ženám v Rakousku proplacení pokuty za nošení burky
»Britské pohostinství v krizi. Kvůli brexitu zažívá odliv pracovní síly
»Ve Vagonu začala sláva mnoha kapel. Dnes na místě klubu jezdí autobusy
favicon Žive.cz
favicon Měšec.cz

Systém byl vytvořen firmou Blackmouse. Znaková sada stránek UTF-8.