hash
Uživatel: nepřihlášen
Viry na Linuxu ? Proč ne ?
téma
V posledních letech se začínají objevovat prognózy o tom, že by šíření virů mohlo postihovat i ostatní operační systémy, ne jenom Windows OS.

Zlí jazykové si obvykle berou do úst komplikovanost instalace libovolného SW do Linuxového systému. Myslím si ale, že vymlouvat se na závislosti a nutnost kompilace SW je prostě plácání bez sebemenšího faktu. To že některé distribuce mají "vlastní balíčkovací systém" nebo instalace libovolného SW znamená automaticky kompilace ze zdrojových souborů, ještě neznamená že to nejde jinak. Existuje mnoho SW které se na Linuxu běžně používá, leckdy bez instalace, nebo s instalací ala klikací průvodce instalací.

Další oblíbenou argumentací, proč to nejde, je chybějící závislosti, to je také nesmysl. Ano některé main-streamové grafické knihovny zažívají bum, což je zcela v pořádku, osobně si myslím ze plynulý upgrade je lepší než obrovské skoky. Ovšem tyto závislosti jsou stejně tak na Windows OS. Typicky hry na svých instalačních CD mají určité verze DirectX, bez kterých prostě nefungují, a jsou i případy, kdy vyšší verze DirectX dělá problémy. O různých velkých SP ani nemluvě. Nehledě na to, že vir pravděpodobně nebude potřebovat knihovny GTK či QT stejně jako Alsu či jiné multimediální knihovny.


Proč to lze ?

Daleko jednodušší bude používat skriptovací jazyky, jako Perl či Python, ty patrně najdeme na všech stanicích i desktopových. Zajímavé by mohlo být i napsání viru v Jave. Nehledě na to, že sice viry tak jak je známe na Windows na Linuxu moc nejsou, nicméně ta podoba tu je a je tu už hodně dlouho. Všechny možné boty a rootkity jsou na Linuxu a obecně Unixu již poměrně dlouho a jak funguji ? Je to prosté mala účinná staticky zkompilovaná binárka - to stačí.

Jedinou opravdu velkou překážkou rozšíření Linuxových virů je různorodost desktopu. Vydefinovat určité množství lidí, používající stejného klienta, navíc případně ve stejné verzi, kde je ta konkrétní chyba, kterou dotyčný vir používá, není na tak rozmanitém systému vůbec snadné. Na Windows se viry šiří dvojím způsobem, jednak blbostí uživatele (na takových E-donkey sítích se dá najít prakticky cokoli, i soubor Ja_Sem_Lama_a_nechci_vir.exe :D). V druhý způsob využívá blbosti programátora - využívá chyb konkrétních masivně rozšířených aplikací (IE, Outlook) dnes možná Opera a Mozilla Firefox. A právě Firefox je dle mého názoru asi nejzajímavější kousek o který bych se jako autor viru zajímal. Otázkou však je, zda by mě to bylo něco platné.

Dle mého názoru se však pomalinku blíží doba, kdy viry jak je známe dnes, nebudou napadat lokální desktopové aplikace a systémy, ale serverové systémy, resp. aplikační servery. Již dnes se objevují viry, které útočí na uživatele webmailu a využívají právě chyb takových to systémů. Je tedy téměř jisté, že příští generace virů, bude psána v JavaSriptu, PHP, Perlu, Pythonu, Ruby, Jave, ASP.NET a jiných webových skriptovacích jazycích.

Autor: Ondřej TůmaSt 6.02.2008 20:34
Zpět na úvodní stranu
favicon Linuxsoft.cz
»3D rastrový obrázek v GIMPU
»Perl 5.24.0 a vše okolo
»LinuxDays: letos zase o kus větší
»Perl 5.22.0 a vše okolo
»LinuxDays 2014: desktop, server, vývoj a dobré kafe
»C++ a garbage collector
favicon Root.cz
favicon LUPA.cz
favicon reboot.cz
favicon iDNES
»Trump ohlásil nové sankce proti KLDR, zapojit se má i Čína
»V Izraeli čím dál častěji útočí vlci. Jdou hlavně po malých dětech
»Hurikán Maria má osmnáct obětí, dorazil k Dominikánské republice
»Podnikatel nabízí ženám v Rakousku proplacení pokuty za nošení burky
»Britské pohostinství v krizi. Kvůli brexitu zažívá odliv pracovní síly
»Ve Vagonu začala sláva mnoha kapel. Dnes na místě klubu jezdí autobusy
favicon Žive.cz
favicon Měšec.cz

Systém byl vytvořen firmou Blackmouse. Znaková sada stránek UTF-8.