hash
Uživatel: nepřihlášen
Pořádná práce
téma
Vlastně mě na to přivedla moje dcera. Je zvláštní, jak mi zrovna tohle mohlo uniknout a uniklo to nám všem. Nikde jsem nečetla, že by se o tom mluvilo, psalo.... Mnohdy se to zahrne pod nic neříkající tzv. společné práce v domácnosti, někde to funguje jako veřejně prospěšné práce ..... A při tom je to úhelný kámen pohledu na domácnost, na rodinu, na firmu, na obec, na stát ..... Já vím, že teď vám připadá, že přeháním; co má asi tak společného jedna domácnost se státem? No pořádek. Možná spíš nepořádek. A aby se z nepořádku udělal pořádek, z bince úhlednost, ze špíny čisto ... musí se UKLÍZET.
Uklízení, stejně jako jídlo a pití a základní hygienické návyky jsou pro lidstvo podstatné. Všimněte si, že i u národů, kterým s oblibou říkáme "primitivní", v jejich obydlích nepanuje zmatek a chaos. Ať projdeme celou zeměkouli, rovnoběžku po rovnoběžce, poledník po poledníku; všude, kde žijí lidé, mají své věci uspořádané, uklizené. Z hlediska toho kterého národa srovnané a "čisté". Je to pro člověka stejná nutnost jako jídlo a pití.

No ono uklízení není vůbec populární. Ani za přispění moderní techniky není ani snadné, ani lehké. Naopak je namáhavé a únavné. A hlavně: nezřídka může být i náročné nejen na naši fyzickou zdatnost, ale i na žaludek. Uklízíme totiž věci libé, ale zejména nelibé. A přes to tahle činnost patří k našim nejčastějším.

Uklízení je něco, jako "reakce na provozovanou akci". Všechno, co podnikáme skončí uklízením. Uklízíme plenky, uklízíme hračky, uklízíme si učení, uklízíme si pokoj, uklízíme si oblečení, uklízíme nádobí, uklízíme podlahu a uklízíme i koupelnu a klozet. Uklízíme si stůl, uklízíme zahradu i hřiště, uklízíme chodník i ulici. Ale uklízíme i prádlo před deštěm, uklízíme květiny a ovoce před mrazem, uklízíme auto do garáže, uklízíme polomy v lesích, uklízíme se z cesty rozlobeným rodičům a šéfům, uklízíme ostré věci před dětmi, uklízíme vánoční dárky před zvědavci.

Něco uklízíme, aby neoschlo, něco, aby nezvlhlo. Něco aby se nerozpustilo, něco, aby nezteplalo. Uklízíme si v duši. Uklízíme, abychom něco našli, stejně jako uklízíme abychom navždy zapomněli.....

Jenže nejčastěji uklízíme, abychom měli čisto.

A to je přesně ten druh úklidu, který mám na mysli. Stal se naší součástí stejně jako jídlo a pití. Samozřejmě, já vím: nikoliv součástí nás všech. Někteří z nás "na to mají lidi". Někteří ignorují i uklizení hrnečku od kávy, skleničky ze stolku. Jiní naopak uklízejí i žvýkačky nalepené na sedačkách v kině, podlahy v supermarketech, okna ve výškových budovách, čekárny u lékařů, klozety na nádražích...

Těch lidí je celá armáda. Uklízečů, kteří se nám snaží náš život zpříjemnit. Snaží se připravit pro nás všechno čisté. Abychom se nepřilepili v kině k sedačce, abychom nesklouzli v obchodě, abychom viděli ven z oken našich kanceláří, abychom neonemocněli, když čekáme na svého lékaře a abychom si odskočili, když musíme, bez použití holinek a kolíku na nose, o případných onemocněních ani nemluvě.

Jenže kdysi dávno, jen Bůh ví kdy, jsme usoudili, že uklízení je práce tzv. PODŘADNÁ. A jakožto práce podřadná, teda nekvalifikovaná, nezaslouží si být ani lépe honorovaná. Souhlasím s tím, že ani na mytí oken ani klozetu nepotřebuji žádné extra vzdělání. Možná ani to dokončené základní ne. Ale nesouhlasím, že je to práce "podřadná". Je to práce dosti namáhavá a nečistá a mnohdy náročná na žaludek. Asi bychom nenašly mnoho žen na světě, včetně přírodních etnik, které by neuklízely i ta nejodpornější místa.

No a vidíte. Konečně jsem se dostala k "meritu" věci: má dcera odjela za prací do ciziny. Měla dluhy a neuměla řeč. Vzala tudíž práci, která se naskytla. Uklízí. V jednom obchodním domě ona luxovala, její kolegyně vytírala podlahu a pan majitel uklízečské firmy šel mýt klozety. Tohle dělá celý týden - ten pan majitel - a v neděli nastartuje svého Porsche a jede na výlet. A víte co? On si tím mytím toilet vydělal na toho Porsche. Nestydí se za to, že myje klozety. Proč také? Má firmu, která pracuje a vydělává. A jeho zaměstnanci? Mají práci a tudíž neexistuje žádný důvod, proč by se stydět měli. Že myjí klozety? Jako, kdyby se někdo jiný styděl za to, že vaří kávu? .... že překládá průvodce?.... že řídí autobus, nebo vybírá daně?

Opravdu neexistuje žádný reálný důvod, proč ti, kteří uklízejí by měli být placeni podle "společenského žebříčku" a nikoliv podle námahy. O co je menší duševní, o to je větší fyzická. Tak proč se tomu v našich zemích říká "podřadná práce".

Jak můžeme dopustit, aby jedna z činností, kterou si snad každá žena na světě vyzkoušela byla nazvána "podřadnou", přesněji pro jistotu nenazvána, ale oceněna jakožto podřadná, pomocná a tudíž nekompetentní?

Já vím, že si ještě počkáme, než takováto zařazení zničíme. Je to jedna z mnoha věcí, která dodnes ovlivňují myšlení mnoha lidí. ..... Ale nemyslíte, že bychom s tím mohly něco udělat? Vždyť my víme o čem mluvíme. Je to vlastně dost těžká a nepříjemná práce. A pracovat není přece degradující, naopak. A uklízet je dřina, kterou si mnohá z nás nechá ujít zaplacením někoho, kdo ji za nás udělá. A když jí platíme, musíme jí zaplatit dobře. A nedělá nám to problém, víme, co platíme.

Tak proč to dělá problém celé společnosti? Proč práci jako každou jinou oceníme přízviskem "podřadná"? Cožpak nějaká práce může být podřadná? A víte, co je nejhorší: že tuhletu "podřadnou" práci dělá téměř každá z nás když ne denně aspoň jednou týdně!!!

Tak co myslíte? Je to práce PODŘADNÁ ?

Autor: terezPá 7.04.2006 13:38
Zpět na úvodní stranu
favicon Linuxsoft.cz
»3D rastrový obrázek v GIMPU
»Perl 5.24.0 a vše okolo
»LinuxDays: letos zase o kus větší
»Perl 5.22.0 a vše okolo
»LinuxDays 2014: desktop, server, vývoj a dobré kafe
»C++ a garbage collector
favicon Root.cz
favicon LUPA.cz
favicon reboot.cz
favicon iDNES
»Trump ohlásil nové sankce proti KLDR, zapojit se má i Čína
»V Izraeli čím dál častěji útočí vlci. Jdou hlavně po malých dětech
»Hurikán Maria má osmnáct obětí, dorazil k Dominikánské republice
»Podnikatel nabízí ženám v Rakousku proplacení pokuty za nošení burky
»Britské pohostinství v krizi. Kvůli brexitu zažívá odliv pracovní síly
»Ve Vagonu začala sláva mnoha kapel. Dnes na místě klubu jezdí autobusy
favicon Žive.cz
favicon Měšec.cz

Systém byl vytvořen firmou Blackmouse. Znaková sada stránek UTF-8.