hash
Uživatel: nepřihlášen
LinuxExpo 2006
téma
Dnes a po následující dva dny se v Praze koná akce, kterou máme každoročně označenou v kalendáři. Tedy alespoň my tučňákovci. Mám na mysli samozřejmě již tradiční LinuxExpo. Konferenční prostory hotelu Olympic opět po tři dny patří počítačům a to převážně těm bez oken.
KDE, Mozilla a různé vyobrazení tučňáků jsou samozřejmě k vidění na každém kroku. Nálada je obecně mírně optimistická. I když se ukazuje stále více, že linuxový svět už zdaleka není jen ta malá a obchodně nezajímavá komunita nadšenců, jako před několika lety. A to s sebou pochopitelně přináší fenomény komerčního prostředí. Trápení jako softwarové patenty, hlídané licence a nebo hardwarově chráněné softwarové produkty sice z Linuxu dělají rovnocenného partnera Windows, ale přicházíme tak o pohodu a nadšení z práce. Ale s tím se budeme muset asi smířit všichni.

Kromě stálic typu SUSE a RedHat se na letošním LinuxExpo poprvé oficiálně představili „nové produkty „ rodiny …illa, tedy především dlouho očekávaný SunBird, i když zástupci CZILLA jedním dechem (ale velmi potichu) dodávají, že to ještě není ve zcela použitelné verzi. Hezkou zvláštností je pak třeba prezentace informačního systému pro samosprávu, konkrétně pro obce, od společnosti Vera. Tento modulový systém umožňuje v jednom prostředí a pod jednou technologií, spravovat a prezentovat veškeré agendy, které město musí vézt. Ale o tom podrobněji až někdy jindy. Hned vedle se pak prezentuje další české želízko v ohni, systém správy dokumentů. Jistě, kdo používá 602eDoc, asi nad tím mávne rukou, ale je hezké, že se chlapci snaží.

Na LinuxExpu doporučuji navštívit i stánek LinWorks, kde se vůbec poprvé u nás prezentuje funkční a plně technologicky vybavený Satelite-server, což je pro nás z menších příjmových vrstev, podívaná skutečně pozoruhodná. Také Open-Exchange ukazuje co umí a když už jsme u LinWorks, tak zde najdete také různá školení práce i administrace linuxu.

Klasické knižní a časopisové prezentace nebudu ani zmiňovat. No a jako na každé technické výstavě, i zde se prezentují účetní programy a ekonomické systémy. Musím přiznat,, že oficiální vstupné 200 Kč mne trochu překvapilo, no jak je dobrým zvykem v ExpoNetu, registrace na stránkách linuxexpo.cz je registrace, že? Jinak opět platí, že se Linux jako celek neumí ještě správně odprezentovat. Každý stánek a samostatný produkt očekává jisté znalosti prostřední a podhoubí tučňáka a chybí mi zde jakýsi layer pro naprosté začátečníky. Musíme si uvědomit, že pro běžného uživatele je Linux a Unix stále ještě názvem zaplaveného ostrova v jižním středomoří a ani před lety proběhlá kampaň tomu bohužel moc nenapomohla.

Kdo však někdy Linux alespoň viděl, ten by se rozhodně do Olympicu měl přijít podívat. Když ne po odborných prezentacích u stánků, tak alespoň na přednáškový a konferenční program, který letos slibuje opět mnoho zajímavých témat.

Autor: Michal RadaPo 10.04.2006 20:40
Odkazy v textu:
http://www.linuxexpo.cz/
http://www.suse.cz
http://www.redhat.cz
http://www.czilla.cz
http://www.linuxexpo.cz/
Zpět na úvodní stranu
favicon Linuxsoft.cz
»3D rastrový obrázek v GIMPU
»Perl 5.24.0 a vše okolo
»LinuxDays: letos zase o kus větší
»Perl 5.22.0 a vše okolo
»LinuxDays 2014: desktop, server, vývoj a dobré kafe
»C++ a garbage collector
favicon Root.cz
favicon LUPA.cz
favicon reboot.cz
favicon iDNES
»Trump ohlásil nové sankce proti KLDR, zapojit se má i Čína
»V Izraeli čím dál častěji útočí vlci. Jdou hlavně po malých dětech
»Hurikán Maria má osmnáct obětí, dorazil k Dominikánské republice
»Podnikatel nabízí ženám v Rakousku proplacení pokuty za nošení burky
»Britské pohostinství v krizi. Kvůli brexitu zažívá odliv pracovní síly
»Ve Vagonu začala sláva mnoha kapel. Dnes na místě klubu jezdí autobusy
favicon Žive.cz
favicon Měšec.cz

Systém byl vytvořen firmou Blackmouse. Znaková sada stránek UTF-8.