hash
Uživatel: nepřihlášen
Maškaráda v Dlouhé, aneb fantom opery v divadle...
téma
Velmi suchý humor (i v zatopeném podzemí Opery), perfektně vyšperkovaný příběh parodující známého Fantoma Opery, ukázka, jak umírá labuť, a pár dobrých receptů na posílení potence. I takové zážitky si odnese divák „Maškarády“, nového představení, které od dnešního dne hraje pražské Divadlo v Dlouhé. Pro fanoušky a příznivce Terryho Pratchetta a jeho Zeměplochy to bude samozřejmě mnohem více, ale i pro ty, kteří jeho dílo nikdy nečetli, to bude velmi hezký večer.
Terry Pratchett a jeho Úžasná Zeměplocha. Tomu, kdo má rád parodické fantasy, tomu asi nemusím tento cyklus dlouze představovat. Vždyť mnoho Pratchettových děl nachází inspiraci právě v Čechách a ve staroslovanské kultuře. Když se parta lidí kolem Divadla v Dlouhé rozhodla, že Pratchetta uvedou jako divadelní hru, mohla nacházet inspiraci v mnoha amatérských představeních jeho děl na scifistických srazech, takzvaných conech. Samozřejmě, soubor profesionálních herců je soubor profesionálních herců, a tak byla premiéra první profesionální pratchettovské dramatizace u nás, hrané na prknech „Soudné sestry“, fanoušky skutečně toužebně očekávaná. Dnes, po pěti letech, jsme se opět dočkali. Tentokrát byla nastudována adaptace knihy „Maškaráda, aneb fantom opery“, kde si Pratchett bere na paškál lehce deformovaný svět opery a jeho zákulisí.

Známé postavy plochého světa na krunýři obrovské želvy putující vesmírem, jako jsou Smrť, Bábi Zlopočasná nebo tajný policista troll Navážka se služební přilbou na hlavě, v nás vzbuzují radost a očekávání. Ale jak jsem psal už na začátku, ani ten, kdo Pratchetta nikdy nečetl, nebude zklamaný. Jistě, je dobré si knihu nejprve přečíst a teprve potom jít na divadelní představení. Času na to budete mít dost, představení jsou totiž na měsíc dopředu vyprodána. Maškaráda kombinuje hned několik příběhů. Jednak je tu přítomna klasická linie Fantoma opery, který se snaží dělat vše pro její rozkvět, ale vraždy členů ánsámblu mu na oblíbenosti moc nepřidávají. Vyšetřování celého případu se kromě místní „velmi schopné a diskrétní“ městské hlídky ujímají i dvě lancreské čarodějky, které původně přišly do Ankh-Morporku pro autorský honorář za velmi zvláštní kuchařku. Její vydavatel totiž jedné z nich poslal, samozřejmě jako to bývá zvykem naprosto omylem, o pár tisíc tolarů méně, než měl, a tak se obě vydávají srovnat dluhy. Doprovází je věrný společník a věčně zapáchající kocour Silver, který v celém příběhu hraje nemalou roli. Kromě nich je tu i třetí čarodějka, která z Lancre právě do Ankh-Morkporku utekla před svým čarodějnickým osudem a dostává se i se svým úžasným hlasem právě do Opery. Problémem je, že k úžasnému hlasu jí už bohové nedopřáli tak úžasnou postavu, no řekněme raději, že je její postava vskutku velkolepá. A tak bývalému sýraři Štandlíkovi, který nedávno celou Morporskou Operu koupil, začínají vskutku nemalé potíže.

V původní, anglické adaptaci byly vypuštěny některé pasáže, a dokonce i postavy. Pravda je, že celá kniha se do jednoho představení vejít nemůže. Český tým však na Smrtě a jeho scénu s umírající labutí nezapomněl. Bohužel nám ale bude chybět třeba scéna, ve které dvě staré, bezbranné a nevinné dámy vysvětlují dvoumetrovému trollovi, že zaměstnání vyhazovače v domě, kam chtějí vstoupit čarodějky, není pro něj zrovna perspektivní. Ovšem, kdo zná knihu, o oběd s Enrikem Bazilicou rozhodně nepřijdete.

Celému představení musím však vytknout jednu jedinou věc: na místo Smrtě bych si představoval někoho staršího s mnohem hlubším hlasem a Esmeraldu Zlopočasnou také mohla hrát s prominutím protivnější baba. Jinak je ale vše naprosto nádherné. Divák je neustále uváděn do jiného prostředí, hraje se dokonce i v hledišti. Závěrem je třeba pochopitelně poděkovat souboru divadla a celému realizačnímu týmu za odvahu, s jakou Pratchetta opět přivedli na prkna, a těšit se – třeba za dalších pět let...

Autor: Michal RadaČt 13.04.2006 12:54
Odkazy v textu:
http://www.divadlovdlouhe.cz/index.php?show=predstaveni&id=127
http://www.divadlovdlouhe.cz/index.php?show=pokladna
Zpět na úvodní stranu
favicon Linuxsoft.cz
»3D rastrový obrázek v GIMPU
»Perl 5.24.0 a vše okolo
»LinuxDays: letos zase o kus větší
»Perl 5.22.0 a vše okolo
»LinuxDays 2014: desktop, server, vývoj a dobré kafe
»C++ a garbage collector
favicon Root.cz
favicon LUPA.cz
favicon reboot.cz
favicon iDNES
»Trump ohlásil nové sankce proti KLDR, zapojit se má i Čína
»V Izraeli čím dál častěji útočí vlci. Jdou hlavně po malých dětech
»Hurikán Maria má osmnáct obětí, dorazil k Dominikánské republice
»Podnikatel nabízí ženám v Rakousku proplacení pokuty za nošení burky
»Britské pohostinství v krizi. Kvůli brexitu zažívá odliv pracovní síly
»Ve Vagonu začala sláva mnoha kapel. Dnes na místě klubu jezdí autobusy
favicon Žive.cz
favicon Měšec.cz

Systém byl vytvořen firmou Blackmouse. Znaková sada stránek UTF-8.